Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co je to vlastně bonsai? Většina lidí o nich slyšela, ale jen málokdo doopravdy ví, o co se jedná.

Bonsai je miniatura stromu, vytvarovaná z naprosto normální dřeviny (stromu či keře). Rozhodně se tedy nejedná o druh rostliny, ale o způsob pěstování. Opravdový umělecký celek však netvoří jen samotná rostlinka, ale i miska, hlína, popřípadě stoleček, na kterém stojí.

Bosaie můžeme rozdělit do dvou skupin:

Venkovní - ty vypěstujeme z dřevin, které se vyskytují v našem okolí. Pěstovat je můžeme na zahradě, nebo na balkoně (většině našich listnáčů vyhovuje orientace balkonu na východ.)

Vnitřní - jsou bonsaie dovezené z Asie, zvyklé na vyšší teploty. Většinou vyžadují hodně světla, což je u panelových domů docela problém (čili...můj pokus s čínským pepřem nevyšel a to mu stačí polostín! )

Jak vlastně tento styl vznikl? Bylo to v Číně a Japonci tuto metodu vypracovali k dnešní dokonalosti. A co za tím vším bylo? Najspíše lenost.

Vyvinuli jej budhisté, kteří chodívali za meditacemi do přírody. Už v té době, ale měli tendence vše zmenšovat, takže si šněrovaly nohy do malých bot, aby tak chodidla zmenšili. Chůze v takové obuvy prakticky nebyla možná, a tak zahradníci své pány na místa meditací nosily. A proč přenášet něco velkého a těžkého, když můžeme přírodu změnšit a mnohem pohodlněji ji donést za svým pánem? Bonsai je tedy replika zkutečné přírody. První bonsaie přesně kopírovali strom volně rostoucí v přírodě, u kterého se meditace prováděla.

A nyní něco málo o tom, jak si takovou bonsai vypěstovat. Popíši to, o co se u svého malého habru pokouším já.

nějak takto:

jsem si jej přinesla z lesa, jako malou náletku. Přes zimu jsem jej nechala se vzpamatovat a uchytnout se v novém prostředi. Na obrázku vidíte jeho jarní podobu. Má poměrně velké listy (některým laickým bonsaistům to nevadí....já jsem se rozhodla je zmenšit). To se dělá tak, že listy až k řapíkům ostříháte. Na takový drastický zákrok jsem si netroufla, proto jsem listy ostříhala jen z 80% (jinak řečeno, kus čepele jsem tam nechala, menší lístky jsem nezastříhávala..aby mi rostlinka nepošla.) To jsem provedla letos (2007) na začátku jara. Nyní na konci léta jsem se rozhodla stromek opět přesadit (vysadila jsem jeho kořeny výš) a použila jsem tvarovací techniku. S drátováním, které se běžně používá, nemám dobré zkušenosti (viz nepodařené pokusy s čínským pepřem.), proto, jak vidíte na fotce:

jsem ho jen navázala podobně jako se to dělává u velkých stromů. Takto zůstane sž do dalšího léta..pak jej odvážu a zkontroluji, jestli se tvarování uchytilo.

Dalším mým pokusem o bonsai je japonská azalka :

a takto nádherně kvete:

Je to malý keřík, u kterého jsem ztroskotala hnedka v počátcích. Díky zarostlému kořenovému systému (nekupujte si nic v OBI :/ )se mi jí nepodařilo na první přesazování dostatečně vyzvednout. Rapidního zásahu se zatím straním, ale příští léto jej budu muset provést. Proto jsem prozatím jen hodně prostříhala korunu, aby listy nerostly jen po okraji, ale i uvnitř. (tady pozor na květ! Květy obalí celou azalku a zadusí tak listy! Docela jsem koukala, že jsem odstranila odkvětlé květy a pod nimi nenbyly skoro žádné listy :) ale azalka se z toho do měsíce zvládne dostat. Pokud má dostatek vláhy, je to poměrně úspěšně rostoucí plevel.)

Dále jsem si koupila ještě dva keříky, jejíchž jména neznám. Z jednoho se mi již cosi podařilo vytvarovat, přesto s ním hodlám nadále pracovat...především v jeho horní části. Taktéž mu musím koupit něco působivějšího než co je kyblík, ve kterém jsem jej koupila.

 (to je ten již lehce upravený...původně byl hodně zarostlý....má tendence i poměrně rychle znovu dorůstat :) sympatické..akorád pro lidi, co si rádi hrají)

Jinak jsem si tento rok přinesla z lesa ještě javor, který je zatím u mé prarodičky doma, aby řádně zakořenil. Převoz do Prahy, kde bydlím, plánuji až někdy koncem října, kdy dojde pouze k přípravě na zimu, maximálně k přesazení, pokud ještě nebude mrznout. Příští rok ho pak čeká zmenšování olistění a velké zastřižení, protože už teď je lehce přerostlý (foto dodám později, až jej budu mít na balkoně)

A na samý konec bych vám ráda představila tyto tři krasavice:

ne ...nejsou to štětky na lahve...jsou to tři borovice černé, je jim jeden rok a pěstuji si je od semínka :) Na bonsai úpravu to zatím není, ale je roztomilé je pozorovat jak si spokojeně rostou.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář