Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tchoří jídlo a další doplňky

28. 8. 2007

Tady bych se ráda věnovala tomu, co moji tchoříci jí a proč.

Tvrdím, že milujeme-li naše zvířecí kamarády opravdu hodně, neměli bychom jim dopřávat všechno, co mají rádi. Rozumějte tím jednoduchou věc...nebudu jim dávat piškoty jako mlsku, i když jim chutná, protože vím, že jim tím mohu ve stáří přivodit cukrovku...Ještě jinak řečeno...mám je tak ráda, že chci , aby po tomhle světě se mnou chodili co nejdéle. Proto jim dávám to nejkvalitnější a i mlsky pečlivě vybírám.

Jídlo:

 

Vitacraft od menu. Jedno z kvalitnějších krmení na našem trhu. Obsahuje o něco víc tuku, proto také více chutná. Kvalitnější než toto jsou snad jen dvě Living World (který už jsem hodně dlouho neviděla na pultech) ANF (kvalita špičková, ale je dost drahé) Z těch, co se na trhu objevili za poslední rok, nemohu porovnat. Zkoušela jsem Ferrets Food, kvalitou bych ho as přirovnala k tomu Vitacraftu, ale tchoříci ho moc nemuseli.

(poznámka: krmení Sluis vyloženě nedoporučuji. Naši po tom měli průjem a ani jim to nechutná...jsou to vyhozené peníze)

Vitacraft se dá levně koupit v prodejně happyanimals.cz (pokud nakupujete, doporucuji ve velkém, ať ušetříte za dovoz. Já tam spolu s vitacraftem vždycky nakoupím i stelivo (tomu se budu věnovat níž)

Zverlit

 

- nyní používám tuto značku, předtím jsem měla Ambipet. Je to vlastně to samé. Hodně fretkařů si tyto dva kočkolity nemůže vynachválit. Zkoušela jsem i silikátové stelivo, ale vůbec jsem s ním nebyla spokojená. Hlavně si při koupi ohlídejte, aby stelivo bylo hrudkující (usnadní vám to čištění záchodku) k němu si kupte lopatku (s dírkami...to čisté tím propadne..šetříte tím kočklit i penízky). A ještě mé doporučení...nekupujte parfemované kočkolity..povětšinou nechutně smrdí %)

Postrojek

- další věc, na kterou si dejte pozor. Vřele doporučuji navštívit stránky fretka.cz, kde se dají na srazech Klubu chovatelů a příznivců fretek koupit postrojky šité od sedláře. Jeden takový (přímo od Klubu..jsem totiž jeho členkou) vidíte i na fotografii. Základem je to, aby poutko bylo na zadním popruhu, který má tchořík upnutý za tlapkama a spoj mezi jendotlivými částmi měla fretka mezi předníma tlapkama na hrudniku! nikoliv na zádech! Proč to? Jednoduše..venku se ne vždy stihnete pro tchoře sehnout..psi na ně rádi utočí..pokud máte správný postrojek, nemusíte se bár škubnout a fretku si do náruče doslova vyhodit. Našim kamarádům toto zachránilo jejich samce...z metra vylítl pes bez vodítka, bez košíku a nebýt toho že byl tchořík řádně upoután na vodítko a měl pohotovou majitelku..byl by dnes mrtvý. Nemusíte se bát takto tchoře zvedat ze země...neublížíte jim.

Co tu máme dál...Vitamínová pasta Calopet (vidíte na hromadném fotu). Koupíte ji u veterináře jako součást doplňku potravy pro kočky. Fretkám se samozřejmě dává menší množství (tak na prst).

FerreTone - dříve se u nás koupit nedal...dnes se dá najít v některých internetových prodejnách. Obsahuje nenasycené mastné kyseliny potřebné pro regeneraci kůže a srsti... slouží tedy k jejímu zkvalitnění. Srst je po něm na dotek hebká, kůže je pevnější. Dávkuje se po čajové lžičce  jednou denně. Voní jako kinderčokoláda :) A moc chutná.

Dětské pískátko - přivolávací prvek. Samičce to evokuje volání mláďat, a tak se lépe na podobný signál učí přijít. Když začínáte takto tvhoře volat..kdykoliv přijde ,okamžitě ho uplaťte nějakou dobrotou...fretky totiž fungují vesměs jen na úplatky.

Přepravka

 

- důležitá součást, kort když máte více než jednoho tchoře. Tato je dostatečně velká, aby se do ní vešel menší záchod, tudíž si nemusím dělat starosti s tím,kam půjdou tchoři na toaletu, když sedíme například ve vlaku :) (k přepravce mám ještě takový ten důchodcovský vozíček, ke kterému ji přepivním gumicukama :D opravdu...skvělé terení vozítko :) )

batůžek

 

- na krátké cesty lepší než přepravka..v zimě si vemte větší kabát...tchoři pod ním skvěle zahřejí :) Já si je vždycky schovávám pod oblečení..jim je teplo a mě taky :D

Zepomněla jsem na něco? To, co dál vidíte na té hromadné fotografii, jsou mlsky různého ražení určené speciálně fretkám. Používám to jako úplatky.

Jinak samosebou můžete dát tchoříkům ovoce, zeleneninu, rádi si pochutnají na syrovém kuřecí mase (v létě pozor na salmonelozu! vyskytuje se ráda i v mase určeném lidem...). Fretkám můžete dát i hovězí ( když jej necháte na větší kousky..fretka si žvýkání bude i čistit zuby). Rozhodně ale nesmí vepřové!

A ještě jednu vec jsem vynechala - Frontline - sprej proti blechám a klíšťatům. Je dobré tím tchoře trochu postříkat chystáte-li se ven. Jinak mě osobně se spíš osvědčili neparfemované šampony proto klíšťatům.

Poznámka k šapomun - ať už jsou, či nejsou určené fretkám, dávejte si pozor, aby nebyly parfemované! Je vám k ničemu, když si tchoře navoníte, když on vám to za 5 vteřin přesmrdí třikrát tolik, protože použije pyžmo. (u psů to platí naprosto stejně..i oni totiž mají pachové žlázky, ačkoliv o tom většina pejskařů nemá ani páru.)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Miska

(Nikol, 18. 2. 2012 0:24)

Ahoj,můžu se zeptat, kde a za kolik jsi sehnala tu misku, jak je na fotce na přepravce? Popř. link na toho ševce a kolik takové vodítko stojí? Moc děkuju :-)